Nebezpečné návraty Halleyovy komety
V mém pubertálním dětství (v osmdesátých letech) ji
znal skoro každý. Byla slavná a hodně se o ní mluvilo. Vladimír Železný (ano, onen
budoucí ředitel TV Nova) o ní napsal knihu s poetickým názvem Návraty
první dámy. Astronomie byla ostatně tou dobou velmi populární. Okna vesmíru
dokořán dua Grygar-Železný hltala spousta zvídavých kluků přitahovaných
romantikou vědy a touhou po porozumění kosmu. Kosmická vlasatice jménem Halleyova
kometa se stala skoro mediální hvězdou
let osmdesátých. Není se čemu divit, v roce 1986 lidstvo zažilo
její další vzácný průlet kolem země, událost, opakující se pouze jednou za tři
čtvrtě století. Perioda návratu této komety je shodou okolností přesně taková,
že jen málokdo zažije její dva návraty při "plném vědomí", první v dětství
či mládí, druhý ve věku kmetském. Další návrat se má ovšem odehrát až
v roce 2061, tak co vlastně s tou beznadějně neaktuální kometou,
potácející se právě někde na druhém konci sluneční soustavy, vůbec obtěžuji?
Vlny iracionality se navíc v lidských dějinách opakují podobně periodicky, jako se komety na svých výstředních drahách vrací ke slunci. Je to jakási vnitřní tendence člověčenstva.
Navíc nechci psát přímo o ní. Chci kometu a její návrat použít vlastně jako symbol. V době předposledního průletu v roce 1910 se totiž odehrálo něco, co mi vrtá hlavou a co připomíná některé rysy současnosti. Odehrála se exploze, ovšem nikoli po srážce země s kometou (k jaké došlo třeba po pádu tunguzského meteoritu). Byla to exploze jiného druhu, opravdový výbuch iracionality. Lidé se masově připravovali na konec světa a propukla skutečná davová psychóza a kolektivní hysterie. Vlastně šlo o jednu z prvních velkých "pseudoudálostí" mediální éry, protože role tisku v infekčním šíření této hysterie byla zcela zásadní. Spouštěčem celé "story" bylo zjištěná vědců, že ohon komety obsahuje plyny na bázi kyanidu. A dráha planety Země se měla, byť okrajově, protnout s tímto ohonem. I tu se zrodilo krátké spojení: Lidstvu hrozí otrava a vyhynutí. Zpráva se šířila přes ujišťování řady vědců o nízkých koncentracích plynu a jeho naprosté eliminaci zemskou atmosférou (a celkové fantasmagoričnosti apokalyptické konstrukce). Šířila se jako infekce od člověka k člověku, urychlovaná mediálním alarmismem. Na dračku šly speciální pilulky proti otravě dykianem a lidé hledali útočiště, kde se pokusí zabarikádovat a "konec světa" přežít. Bublina konce světa splaskla stejně rychle, jako se nafoukla, kometa na čtvrt století zase odletěla a z celé události se stal příběh pro milovníky historických kuriozit.
Ze zapomnění tuto kuriozitu vytahuji proto, že chci, abychom na ní pochopili, jak snadno lze podlehnout iracionální hysterii, zejména, pokud staví na střípcích rádoby vědeckých faktů. A zejména jejich krátkých spojení. Vlny iracionality se navíc v lidských dějinách opakují podobně periodicky, jako se komety na svých výstředních drahách vrací ke slunci. Je to jakási vnitřní tendence člověčenstva. Hysterie kolem průletu Halleyovy komety v roce 1910 byla krátká, silná, nezanechala však stejně jako kometa žádné zásadní škody. Lidstvo však zažilo epochy iracionality a hysterie, které trvaly desetiletí, v temných časech i celá staletí a přinesly škody nedozírné. Velmi často byly podloženy nějakým (pseudo)věděním, dobovou "gnózí", která byla stejně obecně přijímaná, jako se posléze ukázala být mylnou. Buďme na pozoru proti návratům těchto iracionálních komet a nenechme jim zkřížit naše dráhy.
P.S. Evropský klimatický guru, výkonný místopředseda Evropské komise Timmermans, představil v minulých dnech ambiciózní plán boje proti změnám klimatu. V krátkém čase se mají přestat vyrábět automobily se spalovacími motory, má se revolučně proměnit celé fungování ekonomiky, nemá se příliš hledět na inflaci a snižování životní úrovně, má se prohloubit digitalizace měny, případné problémy se vyřeší pumpováním virtuálních peněz do ekonomiky. O tom, co je prospěšné a progresivní, bude rozhodovat Evropská komise prostřednictvím dotací. Co je dle EK škodlivé, se zakáže. Přechod na bezuhlíkovou ekonomiku je absolutní prioritou bez ohledu na důsledky. Grean Deal je novou "biblí, na kterou přísaháme". Jinak se už brzy na planetě uvaříme. Proč tuto událost zmiňuji v souvislosti s Halleyovou kometou, zda nabízející se paralely fungují či kulhají, to nechť už laskavý čtenář promyslí sám. Jedna věc je ale už teď jistá. Tahle kometa hned tak rychle neodletí.